Çiziyorum

drawing sketchbook

İlk not defterimden çıkan yapraklar birilerini heyecanlandırmış gibi. Hangi kalemleri kullanırım, hangi boyaları tavsiye ederim gibi sorular gelmiş. Öncelikle şunu söylemeliyim ki ben de bu konuda çok yeniyim. Yaklaşık bir yıldır ciddi olarak çizim yapıyorum ve bununla ilgili bir eğitim almadım. Sadece gördüklerimi çizmek konusunda ısrar ettim ve bir süre sonra çizdiğim şeyler hoşuma gitmeye başladı.

Benim Tiago’dan öğrendiğim ve kendim deneyimlediğim en önemli şey şu oldu, başlangıçta hangi kalemi ya da defteri kullandığının bir önemi yok. Sadece çiz. Mümkünse kullandığın deftere saygı duyma. Çünkü not defterini çok önemsediğiniz zaman doğal olarak o sayfaya hoşunuza gitmeyecek bir şey çizmekten korkuyorsunuz. Bu birinci ve bence en önemli kural.

Benim kullandığım kalemin markası Lamy joy. Çizim yapmak için özel bir kalem değil, normal bir dolma kalem. Mürekkebini değiştirmek pratik ve bence güzel bir kalem. Sulu boya olarak Winsor&Newton markasını kullanıyorum. Sulu boya fırçam Pantel su hazneli fırça. Genellikle çantamda bu üç ürün ve not defterim olmadan sokağa çıkmıyorum. Bu ürünler sadece benim kullanmayı seçtiğim temel ürünler. Çizmeye başlamak için elinizde özel bir kalem ya da fırça olmasına gerek yok. Sadece çizmeye başlamanız ve ısrar etmeniz gerekiyor.

3 Replies to “Çiziyorum”

  1. Kullandığın deftere saygı duyma çok güzel bir tavsiye . I will follow! Teşekkürler

  2. Çizimlerinizi daha çok görebilsek keşke 🙂

  3. kenan güvenç says: Reply

    bence de…

Leave a Reply