Nazaré

seyahat gezi türklergeziyor portekiz blog

Yirimi altı yaşıma sandığımdan daha az şeyden emin olarak girdim. Kendim hakkında.
Hala naneyi ve mantarı sevip sevmediğimden emin değillim, şehirden sandığım kadar sıkılıyor muyum, dans etmeyi seviyor muyum, camımı tıklatan hüzünler, aniden gelen iç sıkıntısı ya da neşe, kahveyi sütsüz de içebilir miydim, keşke saçlarımı mı uzatsam, aşık mıydım, sinirlenmiş miydim, uyanır uyanmaz ilk ne yemek isterim.
Bir o kadarı da dünya ve başkaları hakkında.
Zamanla daha çok esnekleştiğimi kendi gözlerimle gördüm. Bir yerimi incitirsem sanki daha çok acıyor. Kalbim de dahil. Ve elma yemek hala bana kendimi çok iyi hissettiriyor.

Şimdiye kadar Portekiz’in büyük küçük birçok şehrini, köyünü gezdim. Geçen hafta da yirmi altı yaşımı kutlamak için Nazare’ye gittik. Kutlama dediysem, lafın gelişi. Kutlama yoktu çünkü. Uzun yürüyüşler, çizim, tepelerden sahili izlemek vardı. Uzun zamandır istiyordum, hem o meşhur büyük dalgaları görmeyi, hem de fotoğraflardan gördüğüm tepeleri, turuncu çatılı evleri kendi gözlerimle bakmayı.

Yola çıkınca yağmur başladı, burada yağmur uzun uzun ve aralıksız yağıyor. Güneye sürdükçe yağmur durdu ama bulutlar dağılmadı. İlk gün Nazaré yüzünü göstermedi. Biraz nazlı çıktı yani. Ancak ertesi gün tadına varabildiğim tepeler, çatılar ve okyanus sis içindeydi. Bulutlar her yerde, hava çoktan kararmış gibiydi.

seyahat gezi türklergeziyor portekiz blog gezi rehberi
Hayatlarımızı, bakış açımızı, kim olduğumuzu çok etkiliyor çevre. Nerede olduğun yani, nerede uyandığın, nerede yürüdüğün. Nazaré’de şunu düşündüm, Portekizliler çok şanslı. Kaçınılmaz olarak yer yer endüstrileşmiş turizmi, büyüyen apartmanları, kirliliği, işsizliği bir yana bulundukları coğrafya dolayısıyla kıskandım onları.

Portekiz’e ilk kez gelen arkadaşlarım ya da tanıştığım başka kişiler ilk olarak insanların çok yavaş hareket ettiğini söylüyor. Hepsi şehirden geldikleri için ve vücutları şehir saatiyle yaşadığı için bunu yadırgıyorlar tabii. Burada da şehirler büyük ama kaçış çok kolay. Deniz kenarına gittikleri zaman apartmanlardan yok olan tepeleri, çirkin otelleri, reklam panolarını görmüyorlar çünkü. Uçsuz bucaksız bir çizgi görüyorlar.

seyahat gezi türklergeziyor portekiz blog

Bu maviliğin, badanalı küçük evlerin içinde doğmuş insanlar doğal olarak daha sakin, daha yavaş. Portekiz manzaraya para ödemediğiniz bir ülke.

Nazaré’de bu yavaşlığın alabildiğince hissedilebildiği bir sakinlikte. Düşündüğümden daha beyaz. Güneye gittikçe evler daha az renkli. Şehrin tepesine asansör ya da merdivenle çıkabiliyorsunuz. Tepenin kuzey tarafı Praia do Norte, kuzey sahili demek. Dünyanın en büyük dalgaları burada. Eylül – Şubat aralığında ortaya çıkıyorlar normalde ama biz göremedik. Bu bahsettiğim tepenin güney kısmından da Nazeré’ye bakıyorsunuz. Yeşil, mavi, turuncu, beyaz, sarı.

seyahat gezi türklergeziyor portekiz blog

Şehri üç gün gezdik ama buraya not alın diyebileceğim ayrıntılar yok. Zaten her şey bir arada, orda öyle duruyor. Basit ve yalın. Her yerde taze balık var, kahveler güzel. Kitle turistlerinin çok ilgisini çeken bir yer olduğunu düşünmüyorum. Kasım olduğu için çok sakindi, yazın nasıl olur bilmiyorum fakat baharda da gelmek isterim. Nazaré çıplak ayaklarla gezilecek bir yer gibi göründü gözüme.

seyahat gezi türklergeziyor portekiz blog seyahat gezi türklergeziyor portekiz blog

seyahat gezi türklergeziyor portekiz blog seyahat gezi türklergeziyor portekiz blog

seyahat gezi türklergeziyor portekiz blog seyahat gezi türklergeziyor portekiz blog

seyahat gezi türklergeziyor portekiz blog seyahat gezi türklergeziyor portekiz blog

seyahat gezi türklergeziyor portekiz blog

Teşekkürler Nazaré, yüzünü gösterdiğin için, ılık güneşin ve bulutların için.

nazare portekiz gezirehberi

3 Replies to “Nazaré”

  1. yaziyi yaklasik 1 sene sonra kesfettim duygular ayni mi sizde merak ettim? bana simdi sizin gecmisteki duyguyu yansitti baska yerde olma istegini…sevgiler..

  2. Öyle güzel, öyle huzurlu bir yazı olmuş ki ?

    1. Çok teşekkür ederim.

Leave a Reply