İstanbul, kahveler, üzümler

Siz kalkıp başka bir yerde yaşamaya başlayınca üç şeyin nasıl hızlı değiştiğini fark edersiniz. Siz, şehir, geride bıraktığınız insanlar. Bir heves şehre geri döndüğünüzde ne her yere mantar gibi açılan kafeler, otoparklar, ne de kaldırımların gerçekten hep bu kadar kalabalık mı olduğunu düşündüğünüz zihniniz size yardım eder. Gurbet teması belki de bu yüzden bu kadar acıklıdır. Aidiyeti öldürür, yeniden kurmaya çalıştığınız bağlara izin vermez.

Gelgelelim yazının teması aidiyet ya da gurbet değil. Çizmek. İstanbul’a yüzlerce yeni yer açılmış. Ben de gittiğim yerlerde masaları, bardakları, tabakları çizmeye çalıştım.

Bu aralar kalemi biraz geride bırakıp sadece fırçayla çizmeye çalışıyorum ve sonuç hoşuma gidiyor. Şöyle yapmaya çalışıyorum; önce fazla suyla çizmeye çalıştığım şeyi gelişigüzel çiziyorum. Fırçam çok sulu olduğu için renkler açık kalıyor. Kuruduktan sonra bu kez az su daha çok boya ile detayları çiziyorum. Böylece derinlik kazanmış oluyor. Nesnelerin gölgelerini yerleştirmeye çalışıyorum. Ortaya bunlar çıktı.

drawing urban sketchers diary

drawing urban sketchers diary

drawing urban sketchers diary

soho house drawing notebook sketching

drawing sketch istanbul

drawing urban sketchers diarydrawing urban sketchers diary

Yerlere göz atmak isterseniz,

– Kavanoz, Arnavutköy.
İstanbul’da zamanımın çok büyük bir kısmını burada geçirdim. Közde hamburgerine, kahvaltılarına, ekmek üstü atıştırmalarına, kokteyllerine bayıldım. Burada hiç kötü bir şey yemedim.

– Müz, Cihangir
Burası her zaman güzel. Hele yalnız başınıza dolaştıktan sonra oturup kahve içmek istiyorsanız.

– Soho House, Beyoğlu
Lezzetli ve sağlıklı yemekleri sakin sakin yemek için buraya gelebilirsiniz. Humus çok lezzetliydi.

– Ballat Coffee & Guide, Balat
Balat zaten kendi başına da çok güzel ama burası benim tekrar gitmeme sebep olacak kadar güzel bir yerdi. Gerçekten güzel kahve içmek gibi bir derdiniz varsa buraya gönül rahatlığıyla uğrayabilirsiniz.

– Fahriye Cafe, Moda
Damla sakızlı ve haşhaşlı pastasını sevdiğim, Moda’da gitmeyi en çok sevdiğim yer.

5 Replies to “İstanbul, kahveler, üzümler”

  1. ben tabii kıbrıs’ta bulamadığım için silgi leri oymaya başladım.ama tembellikten henüz D harfine gelebildim iki aydır…onlar ile de bir şey olmuyor..hhahaaa

    1. Sana göndereyim onlardan bir tane?

  2. Size bayılıyorum inanilmaz iyi geliyorsunuz çok güzel.Eşsizsiniz??

  3. yazıları nasıl yazabildin nazlı?…çok güzel olmuşlar..

    1. Çok teşekkür ederim Kenan. Burada Tiger diye bir mağaza var, oradan harflerin olduğu damgalardan aldım. Kendi el yazımı pek sevmiyorum 🙂

Leave a Reply