El yapımı defter

Bugün artık birçok mağazada binlerce defter seçeneği var. Ama bazen istediğiniz kapak, istediğiniz sayfa gramı, istediğiniz tasarım bir arada olmayabiliyor. İstediğiniz malzemeleri seçerek defter yapmak mümkün. Yaklaşık iki sene önce Tiago ile birlikte Susana Gomes’in workshop atölyesinde defter yapmayı öğrenmiştik. Susana 2011’den beri arkadaşıyla birlikte kurduğu bu markayı -şimdi tek başına- yönetiyor. Portekiz paternleri, illüstrasyonları kullanarak el yapımı defterler yapıyor. Göz atmak isterseniz web sitesi: www.obeijaflow.pt

Benim çizim defteri bitince dün bir tane yapmaya karar verdik. Bu üçüncü kez defter yapışımız. Yeterince açıklayıcı olması için otuza yakın fotoğraf çektim. Şimdi başlayalım.

Fotoğrafları üç bölümle açıklamaya çalışıcam. Bu bölümde elimize iğne iplik almadan önce neler yaptık ona göz atalım. Önce defter yapacağınız kağıdı seçmeniz gerekiyor. Ben 200 gramlık sayfaları kullandım. Eğer defteri sulu boya için kullanmayacaksanız daha ince sayfa seçebilirsiniz. Dikmek, katlamak daha kolay olur. Ben sulu boya kullandığım için bu kez kalın bir sayfa seçtim. Sayfaları seçtikten sonra kaç orta yapacağınıza karar vermeniz gerek. Ben beş ortalı bir defter yapmaya karar verdim ve her orta için dört sayfa yaprak aldım. Bu yaprakları ikiye katlayacağım için her ortam sekiz sayfa olacak ve toplamda kırk sayfalık bir defterim olacak.

notebook

Sayfa sayıma karar verdikten sonra istediğim formata göre sayfaları katlayıp fotoğraftaki gibi iç içe geçirdim.
notebook

Cetvel yardımıyla eşit aralıklarla dikeceğim noktaları işaretledim.
how to do notebook

how to do notebook

Daha sonra defterimin kapağı için seçtiğim bu sert kartonu sayfalarımın boyutunda ikiye ayırıp onları da tıpkı sayfaları işaretlediğim gibi işaretledim.

how to do notebook

how to do notebook

İşaretledikten sonra sayfalarımın işaretli noktalarında delikleri oluşturdum.

how to do notebook how to do notebook

Buraya kadar her şey kolay. Şimdi dikme zamanı geldi. Açıkcası dikme kısmı da epey kolay yalnızca dikkat ve titizlik gerektiriyor. Bu noktada ilk ortayı ve sert kapağı birbirine dikerek başlicam. İğnemi defterin içinden dışına doğru geçirdikten sonra sert kapağın dış tarafından içeriye doğru geçirip sağ taraftan çıkarttığım iğneyi tekrar sol taraftan döndürüp düğüm attıktan sonra ilk deliğimden tekrar içeriye doğru geçiriyorum.

how to do notebook

how to do notebook

Fotoğrafta gördüğünüz gibi iğnem kağapa düğüm atılmış bir şekilde iç sayfamdan çıkıyor.

Bu aşamadan sonra geri kalan delikleri aynı şekilde düğümleyerek aynı yöntemle dikiyorum.

how to do notebook

how to do notebook

İlk ortamı kağapa diktikten sonra böyle görünüyor.
how to do notebook

İkinci ortamı da aynı şekilde ilk başlarken yaptığım gibi içeriden geçirerek dikmeye devam ediyorum.
how to do notebook

Dört ortayı da bu şekilde tek tek dikiyorum. Dikkat etmemiz gerek şey her orta eklediğimizde bir önceki sıradan düğüm yaparak ilerlemek. Dikerken ipiniz bitebilir. Panik yapmanıza gerek yok. İpi bağlayıp kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

how to do notebook how to do notebook

Son ortaya geldiğimde yine sert kapağımı alıyorum. Tıpkı ilk baştaki gibi sert kapağı da son ortayla birlikte dikicem.
how to do notebook

how to do notebook

Fotoğrafta gördüğünüz gibi kapağı düğüm atarak tek tek dikiyorum. Her delikte bir önceki ortanın sırasından geçirerek sağlamlaştırıyorum.

how to do notebook how to do notebook

how to do notebook how to do notebook

Son düğümü iç taraftan attıktan sonra defterim hazır gözüküyor. Daha düzgün görünmesi için çetvelle çizgi çizip maket bıçağı ile sayfaların sağ kısmını yavaş yavaş kesiyorum. Burada düzgün bir sonuç elde etmek istiyorsanız sabırla kesmeniz gerekir.

how to do notebook

Defter hazır. Burada da ilk çizimim üzümler.
how to do notebook

4 Replies to “El yapımı defter”

  1. harika bir yazı olmuş 🙂 çok teşekkürler

  2. Kendime böyle bir defter yapıp belki resim değil ama değişik şeyler paylaşarak o defteri doldurmak çok hoşuma gidebilir. Deneyeceğim ?

  3. Daha önce de okumuştum, incelemiştim bu yazını 🙂 ama defterim bitmemişti. Galiba bugün iş çıkışı malzemelerimi alıp, eve koşup ilk defterimi yapmaya çalışacağım.

  4. şahane iş..

Leave a Reply